200HP, 3600RPM, 3PH, 460V, 445/7TS Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Super Premium Efficient.
Web Price
$27,273.71
Details
With cast iron frame, flexible mounting, solid feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications. Carry CSA Certified for Division 2 on the Nameplate as standard.
More Information
| Weight | 2343.300000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 200 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster