SKU
186104
186104 Refrigerating Specialties (RS) 1/2 x 1 SRV SRH2, 175 psi
Type SRH High Capacity Safety Relief Valves should be used to protect each refrigeration system pressure vessel that can be isolated by valves.
List Price
$491.00
List Price
$491.00
Web Price
$327.33
Details
Type SRH High Capacity Safety Relief Valves are designed and constructed to meet the requirements of Section VIII ASME Boiler and Pressure Vessel Code and ANSI/ASHRAE 15 Code requirements and bear the ASME Code Symbol (UV).Employing proven principles of design, these Safety Relief Valves are highly reliable and dependable. Precision machined moving parts of stainless steel, and a PTFE disc prevents sticking due to corrosion or cold welding and ensure valve opening at the set pressure long after installation.Product Features:SRH Series designed to meet ASHRAE 15 1994 (or earlier) system requirementsCertified by the National Board of Boilers and Pressure Vessel InspectorsAll Stainless Steel Internal PartsPTFE SeatAccurate and DependablePressure settings 150 to 400 psi
More Information
| Weight | 3.300000 |
|---|---|
| Brand | Parker - Refrigerating Specialties (RS) |
| Condition | New |
| Relief Pressure Setting | 175 psi |
| Inlet Connection FPT | 1/2" |
| Outlet Connection FPT | 1" |
| Pressure Setting Options | Special |
| Pressure Setting (psig) | 175 |
| Capacity: Lbs/Min Air (SCFM Air) | 41 (535) |
| Valve Type | SRH2 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster