150HP, 3000RPM, 3PH, 380V;415V, 445TS Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Fire Pump Motor.
Web Price
$18,876.29
Details
Cast iron motor, for general application, developed to ensure maximum performance, economy and reliability for fire pump application.
More Information
| Weight | 1810.070000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3000 rpm |
| Output Rating | 150 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster