Oil Drain Valve - QDV 15, 3/4" by 3/4" FPT
List Price
$422.95
List Price
$422.95
Web Price
$376.17
Details
QDV is a quick closing shut-off valve, designed particularly for draining oil from systems containing refrigerant (ammonia) under pressure. The valve will close immediately on release of the handle, thus protecting user and environment against unnecessary refrigerant leaks. In order to prevent hydraulic pressure building up between the stop valve and the QDV an integral relief device is included as part of the cone arrangement, which will open at approximately 18 bar g.QDV is designed to meet the safety demands specified by national and international authorities within industrial refrigeration.
More Information
| Weight | 3.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Port Size | 3/4" |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -50 °C |
| Minimum Temperature Range F | -58 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 580 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 40 bar |
| Outlet Connection | 3/4" |
| Inlet | 3/4" |
| Type | QDV 15 |
| GTIN/UPC | 5702428173636 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster