SKU
148G3194
Brand:
148G3194 Danfoss OFV-SS 20 Pressure Regulating D Angle Over Flow Valve, 52 Bar
OFV-SS 20 Pressure Regulating D Angle Over Flow Valve, 52 Bar
Add to Quote to request pricing
Details
OFV-SS 20 Pressure Regulating D Angle Over Flow Valve, 52 Bar
More Information
| Weight | 4.920000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | New |
| EAN | 5702428191357 |
| Connection | 3/4" |
| Connection Standard | EN 10220 |
| Connection Type | Butt weld |
| Color Paint | Gray |
| Connection Size (MM) | 20 mm |
| Direction | Angleway |
| Equipment | Cap |
| Fluid Group | I |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Maximum Working Pressure [PSIG] | 754 psig |
| Pressure Range [Bar] Pe [Max] | 8 bar |
| Pressure Range [Bar] Pe [Min] | 2 bar |
| Product Description | Overflow Valve |
| Refrigerants | R134a R22 R401A R402A R404A R407A R407B R407C |
| Temperature range [°C] [Max] | 150°C |
| Temperature range [°C] [Min] | -60°C |
| Temperature range [°F] [Max] | 302°F |
| Temperature Range [°F] [Min] | -76°F |
| Type | OFV-SS 20 |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster