SKU
148B6552
Brand:
148B6552 Danfoss SVA-L SS 20 Shut-Off D Straightway Stop Valve Handwheel, PS52
SVA-L SS 20 Shut-Off D Straightway Stop Valve Handwheel, PS52
List Price
$455.95
List Price
$455.95
Web Price
$430.88
Details
SVA-L SS 20 Shut-Off D Straightway Stop Valve Handwheel, PS52
More Information
| Weight | 5.560000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | New |
| EAN | 5702428978507 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Connection Standard | EN 10220 |
| Color Paint | Reddish Brown |
| Connection Material | Stainless Steel |
| Direction | Straightway |
| Equipment | Handwheel |
| Flow Direction | Bi-flow |
| Flow Direction Indicator | Embossed 1-way arrow |
| Fluid Group | I |
| Kv value [m³/h] | 10.2 m³/h |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Maximum Working Pressure [PSIG] | 754 psig |
| Neck | Long |
| Parts Program Name | SVA-S SS / SVA-L SS |
| Inlet Connection | 3/4" (20 mm) BW |
| Outlet Connection | 3/4" (20 mm) BW |
| Product Accessories | SVL Flexline accessories |
| Product Description | Stop Valve |
| Product Family Name | SVA SS Angle |
| Refrigerants | R113 R114 R1233zd(E) R1234yf R1234ze(E) R1270 R1336mzz(Z) R134a R152a R22 R23 R236fa R32 R401A R402A R402B |
| Serviceable | SVL Flexline Spare Parts |
| Temperature range [°C] [Max] | 150°C |
| Temperature range [°C] [Min] | -60°C |
| Temperature range [°F] [Max] | 302°F |
| Temperature Range [°F] [Min] | -76°F |
| Type | SVA-L SS 20 |
| Valve Version | Standard version |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster