FIA SS 65 D STR FILTER HOUSING PS52
List Price
$963.24
List Price
$963.24
Web Price
$882.58
Details
In certain specific areas such as outdoor applications and corrosive atmospheres, such as coastal installations, there is a need for high surface protection to prevent failure due to corrosion. Today's food safety standards often call for daily treatment with detergents to protect against bacteria growth, again producing a need for high surface protection. FIA SS strainers are a range of angle-way and straight-way strainers which are carefully designed to give favourable flow conditions. The design makes the strainer easy to install, and ensures quick strainer inspection and cleaning. FIA SS strainers are used ahead of automatic controls, pumps, compressors etc., for initial plant start-up and where permanent filtration of the refrigerant is required. The strainer reduces the risk of undesirable system breakdowns and reduces wear and tear on plant components.
More Information
| Weight | 12.480000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | Butt weld |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Outlet Connection | 2 1/2" |
| Inlet | 2-1/2" |
| GTIN/UPC | 5702428843386 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster