Danfoss SVL 65 multifunction valve body. Body material: Steel, Connection material: Steel, Direction: Angleway, Inlet connection size [mm]: 65.0.
Add to Quote to request pricing
Details
SVL Flexline™ - the new range of line components for Industrial Refrigeration is based on the modular platform concept from the ICF and ICV valves. Flexibility is the key word and based on a common housing (angle- or straightway) the inserts in SVL platform offer five different functions. These code number tables provide an easy-to-use tool to help you select and order the right valves and components.
Refrigerants:
- R113
- R114
- R1233zd(E)
- R1234yf
- R1234ze(E)
- R125
- R1270
- R1336mzz(Z)
- R134a
- R152a
- R170
- R22
- R227ea
- R23
- R236fa
- R290
- R32
- R401A
- R402A
- R402B
- R404A
- R407A
- R407B
- R407C
- R407F
- R407H
- R408A
- R409A
- R410A
- R417A
- R421A
- R422A
- R422B
- R422D
- R427A
- R438A
- R444B
- R447A
- R448A
- R449A
- R449B
- R450A
- R452A
- R454B
- R455A
- R502
- R503
- R513A
- R600
- R600a
- R717
- R744
- RE170
- R507A
More Information
| Weight | 6.810000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| EAN | 5702428485036 |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | Butt weld |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Outlet Connection | 2 1/2" |
| Inlet | 2-1/2" |
| GTIN/UPC | 5702428485036 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster