SVL 40 SOC VALVE HOUSING STR
List Price
$89.23
List Price
$89.23
Web Price
$84.32
Details
SVL Flexline™ - the new range of line components for Industrial Refrigeration is based on the modular platform concept from the ICF and ICV valves. Flexibility is the key word and based on a common housing (angle- or straightway) the inserts in SVL platform offer five different functions. These code number tables provide an easy-to-use tool to help you select and order the right valves and components.
More Information
| Weight | 5.640000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | Socket Weld |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Outlet Connection | 1 1/2" |
| Inlet | 1-1/2" |
| GTIN/UPC | 5702428485685 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster