CHV-X 40, angle check valve, 1 1/2" BW
List Price
$471.84
List Price
$471.84
Web Price
$363.32
Details
The valves are designed to open at very low differential pressures, allow favourable flow conditions and are easy to disassemble for inspection and service.
More Information
| Weight | 6.700000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Port Size | 1-1/2" |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Refrigerants | Applicable to HCFC, HFC, R717 (Ammonia), R744 (CO2), Propane, Butane, Iso-Butane and Ethane. |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Type | CHV-X 40 STR |
| GTIN/UPC | 5702428477253 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster