REG-SA 40 SOC ANG VALVE CAP PS52
List Price
$503.63
List Price
$503.63
Web Price
$475.93
Details
REG-SA and REG-SB are angleway and straightway hand operated regulating valves, which act as normal shut-off valves in closed position. The valves are available in two different versions - REG-SA and REG-SB designed for regulation purposes in liquid and expansion lines. The valves are designed to meet the strict quality requirements on refrigerating installations specified by the international classification societies and are carefully designed to present favourable flow conditions and accurate linear characteristics. REG-SA and REG-SB are equipped with vented cap and internal backseating enables replacement of the spindle seal whilst the valve is active, i.e. under pressure.
More Information
| Weight | 8.880000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | Butt weld |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Outlet Connection | 1 1/2" |
| Inlet | 1-1/2" |
| GTIN/UPC | 5702428474108 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster