SKU
148B5524
Brand:
148B5524 Danfoss Shut-off valve, SVA-S 32, Angle 1 1/4" FPT w/ handwheel
Shut-off valve - SVA-S 32, Angle, 1 1/4" FPT w/ handwheel
List Price
$289.69
List Price
$289.69
Web Price
$273.75
Details
Danfoss offers a very wide range of shut-off valves for all refrigeration applications. From small BM valves for fluorinated refrigerants to huge SVA valves for HCFC, HFC, Ammonia, CO2 and flammable refrigerants, the range of shut-off valves also comprises drain valves and gauge valves. Danfoss Shut-off valves are available as complete products or as parts programme, consisting of separate valve bodies, function modules and top parts.
More Information
| Weight | 6.400000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Port Size | 1-1/4" |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Outlet Connection | 1-1/4" |
| Inlet | 1-1/4" |
| Type | Standard |
| GTIN/UPC | 5702428464543 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster