SVA-S SS 25 D ANG STOP VALVE CAP PS52
Add to Quote to request pricing
Details
In certain specific areas such as outdoor applications and corrosive atmospheres, such as coastal installations, there is a need for high surface protection to prevent failure due to corrosion. Today's food safety standards often call for daily treatment with detergents to protect against bacteria growth, again producing a need for high surface protection. SVA-S/L SS are angleway and straightway stainless steel shut-off valves, which are designed to meet all industrial refrigeration application requirements. The valves are designed to give favourable flow characteristics and are easy to dismantle and repair when necessary. The valve cone is designed to ensure perfect closing.
More Information
| Weight | 7.580000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | New |
| Inlet | 1" |
| Outlet Connection | 1" |
| Connection | 1" |
| Body Material | Stainless Steel |
| Connection Material | Stainless Steel |
| Inlet Connection Type | Butt weld |
| Outlet Connection Type | Butt weld |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Handle Style | Seal Cap |
| Metal Type | Stainless Steel |
| Product Series | SVA-S |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster