SKU
148B5471
Brand:
148B5471 Danfoss Shut-Off Valve, w/ Long Neck bonnet, SVA-L 25 Globe 1 BW w/ seal cap
Shut-off Valve w/ Long Neck bonnet, SVA-L 25, Globe, 1" BW w/ seal cap
List Price
$317.81
List Price
$317.81
Web Price
$300.33
Details
Danfoss offers a very wide range of shut-off valves for all refrigeration applications. From small BM valves for fluorinated refrigerants to huge SVA valves for HCFC, HFC, Ammonia, CO2 and flammable refrigerants, the range of shut-off valves also comprises drain valves and gauge valves. Danfoss Shut-off valves are available as complete products or as parts programme, consisting of separate valve bodies, function modules and top parts.
More Information
| Weight | 6.600000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | New |
| Port Size | 1" |
| Type | Long Neck |
| Inlet | 1" |
| Outlet Connection | 1" |
| Connection | 1" |
| Body Material | Steel |
| Connection Material | Steel |
| Inlet Connection Type | Butt Weld |
| Outlet Connection Type | Butt Weld |
| Valve Body Type | Globe Extended Neck |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Handle Style | Seal Cap |
| Product Series | SVA-L |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster