SKU
148B5412
Brand:
148B5412 Danfoss Hand expansion valve type REG-SA 25, globe, 1 Butt Weld cone A
Hand expansion valve type REG-SA 25, globe, 1" Butt Weld, cone A
List Price
$287.26
List Price
$287.26
Web Price
$255.48
Details
REG-SA are angleway and straightway hand-operated regulating valves, which act as normal shut-off valves in closed position. REG-SA with the A cone is designed for expansion lines. The valves are designed to meet the strict quality requirements on refrigerating installations specified by the international classification societies and are carefully designed to present favourable flow conditions and accurate linear characteristics.
More Information
| Weight | 9.370000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Port Size | 1" |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | Butt Weld |
| Refrigerants | Applicable to HCFC, HFC, R717 (Ammonia), R744 (CO2), Propane, Butane, Iso-Butane and Ethane. |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Outlet Connection | 1" |
| Inlet | 1" |
| Type | REG-SA 25 |
| GTIN/UPC | 5702428474177 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster