SKU
148B5396
Brand:
148B5396 Danfoss Shut-off valve (stainless steel), SVA-S SS 15, Angle 1/2" ANSI Sch 40 butt-weld w/ seal cap
Shut-off valve (stainless steel) - SVA-S SS 15, Angle, 1/2" ANSI Sch 40 butt-weld w/ seal cap
Add to Quote to request pricing
Details
Danfoss offers a very wide range of shut-off valves for all refrigeration applications. From small BM valves for fluorinated refrigerants to huge SVA valves for HCFC, HFC, Ammonia, CO2 and flammable refrigerants, the range of shut-off valves also comprises drain valves and gauge valves. Danfoss Shut-off valves are available as complete products or as parts programme, consisting of separate valve bodies, function modules and top parts.
More Information
| Weight | 3.100000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Port Size | 1/2" |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | Butt Weld |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Outlet Connection | 1/2" |
| Inlet | 1/2" |
| GTIN/UPC | 5702428990097 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster