SVA-DL 300 A ANG STOP VALVE CAP
List Price
$16,156.33
List Price
$16,156.33
Web Price
$14,093.29
Details
SVA-DL (Delta pressure Low) is designed with a restriction in the opening function. High differential pressure can be applied from the side port and reduced pressure can be applied from bottom port. SVADL is a two-step valve for pressure relief.
More Information
| Weight | 453.050000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | New |
| Inlet | 12" |
| Outlet Connection | 12" |
| Connection | 12" |
| Inlet Connection Type | Butt weld |
| Outlet Connection Type | Butt weld |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 40 bar |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 580 psig |
| Handle Style | Seal Cap |
| Product Series | SVA-S |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster