SNV-ST CD10-W1/2 L100 STOP NEEDLE VALVE
List Price
$152.80
List Price
$152.80
Web Price
$135.88
Details
SNV gauge valves are designed as service valves with a very sturdy construction. SNV-ST are made in steel approved for low temperature operations, SVA-SS are stainless steel versions. SNV valves have internal backseating (metal to metal), enabling the spindle seal to be replaced while the valve is still under pressure. SNV is applicable to HCFC, non flammable HFC, R717 (Ammonia) and R744 (CO2).
More Information
| Weight | 5.050000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Inlet Connection Type | Butt weld |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Inlet | 1/2" |
| GTIN/UPC | 5702428179201 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster