Shut-off valve - SVA-DH 250, Angle, 10" BW w/ handwheel
List Price
$11,527.13
List Price
$11,527.13
Web Price
$9,463.06
Details
Danfoss offers a very wide range of shut-off valves for all refrigeration applications. From small BM valves for fluorinated refrigerants to huge SVA valves for HCFC, HFC, Ammonia, CO2 and flammable refrigerants, the range of shut-off valves also comprises drain valves and gauge valves. Danfoss Shut-off valves are available as complete products or as parts programme, consisting of separate valve bodies, function modules and top parts.
More Information
| Weight | 385.810000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | New |
| Port Size | 10" |
| Inlet | 10" |
| Outlet Connection | 10" |
| Connection | 10" |
| Inlet Connection Type | Butt Weld |
| Outlet Connection Type | Butt Weld |
| Valve Body Type | Angle |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Handle Style | Handwheel |
| Product Series | SVA-S |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster