MOTOR 0.75HP 6 56C WCF2
Add to Quote to request pricing
Details
.75HP, 1200 RPM, 3PH, 230V/460V, 56C Frame, C-Face Flange, Foot Mount, TEFC, Stainless Washdown Duty Motor
More Information
| Weight | 56.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frame | 56C |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 25 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
| Efficiency | Standard Efficiency |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster