SKU
1.5HT-4/1.5-7.5-1800-460
Brand:
1.5HT-4/1.5-7.5-1800-460 Cornell Pump, 1.5HT Pump, 7.5HP, 1800 RPM, 460 Volt
Cornell Pump, 1.5HT Pump, 7.5HP, 1800 RPM, 460 Volt
Add to Quote to request pricing
Details
The Arctic King Semi-Hermetic refrigeration Pumps are a drop-in replacement (flange-to flange) for Cornell's CB-series. They operate without the need for a mechanical seal using hermetic technology, with exceptional NPSHr. The Arctic King includes an integrated bearing monitor for continuous monitoring during operation. By running at low 1200 /1800 RPM speeds the NPSHr characteristics are enhanced throughout the operating range of the pump.
Standard Construction:
- All pumps are priced as horizontal configuration with ductile iron construction, enclosed impeller, 304 stainless steel shaft, forged steel valves, and neoprene o-rings. Maximum working pressure is 250 PSID. All HT series pumps include a built-in bearing condition indicator.
Seals:
- HT Pumps are hermetic and require no shaft seal.
Features & Benefits:
- Industry-leading three year warranty
- 250 PSIG working pressure
- Built-in bearing monitor
- Stainless steel motor liner
- 200°C Thermal Protection
- Integrated bearing monitor
- No mechanical seal required
- Exceptional NPSHr
- Enhanced vapor-handling abilities
More Information
| Weight | 395.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Cornell Pump |
| Bep Head | 53.4 PSID (368.2 kPa) |
| Bep Flow | 113 GPM (7.1 L/S) |
| Bep Percent | 0.5 |
| Discharge Size | 1.5" |
| Suction Size | 4" |
| Horsepower | 7.5 |
| RPM | 1800 |
| Model | 1.5HT |
| Maximum Flow | 140 GPM (8.83L/S) |
| Minimum Flow | 25 GPM (1.58 L/S) |
| Maximum Pressure | 60 PSID (414kPa) |
| Minimum Pressure | 25 PSID (172 kPa) |
| Minimum NPSHR | 1.2' (0.37 m) |
| Stock Pump Impeller Diameter | 13" |
| Voltage | 460 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster