W40 JP Pump NEMA Premium Efficiency 75 HP 2P 364/5JP 3Ph 575 V 60 Hz IC01 - ODP - Footless
Web Price
$8,545.78
Details
W40 JP Pump NEMA Premium Efficiency 75 HP 2P 364/5JP 3Ph 575 V 60 Hz IC01 - ODP - Footless
More Information
| Weight | 819.170000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 15 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster