ODP NEMA Premium Efficiency 75 HP 4P 364/5T 3Ph 230/460 V 60 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
Add to Quote to request pricing
Details
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer. The platform was designed to meet the market requirements of optimized and rugged motors, complying with international standard dimensions, safety and performance requirements.
More Information
| Weight | 5.050000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 75 HP |
| Terminal Box | Without |
| Enclosure | F-2 |
| Efficiency | Right position |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster