75HP, 900 RPM, 3PH, 460V, 444/5T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Crusher Duty Motor
Add to Quote to request pricing
Details
75HP, 900 RPM, 3PH, 460V, 444/5T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Crusher Duty Motor
More Information
| Weight | 5.050000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of Poles | 8 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 900 rpm |
| Output Rating | 75 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without |
| Terminal Box | Lef position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster