AKVA10-8 Valve Weld con. 1/2-3/4in Mu18
List Price
$717.64
List Price
$717.64
Web Price
$552.58
Details
AKVA are electric expansion valves designed for ammonia refrigerating plant. The AKVA valves are normally controlled by a controller from Danfoss' range of ADAP-KOOL controllers.
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Body Material | Stainless Steel |
| Inlet Connection Type | Weld connection |
| Minimum Ambient Temperature (F) | -58 °F |
| Maximum Ambient Temperature (F) | 120 °F |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 610 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 42 bar |
| Outlet Connection | 1/2" |
| Inlet | 1/2" |
| GTIN/UPC | 5702422154884 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster