TR6 Valve L Orf3 Adj M/12
List Price
$184.99
List Price
$184.99
Web Price
$103.55
Details
TR6 Valve L Orf3 Adj M/12
More Information
| Weight | 1.170000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Body Material | Brass |
| Body | Brass |
| Minimum Temperature Range C | -10 °C |
| Minimum Temperature Range F | 15 °F |
| Maximum Temperature Range F | 60 °F |
| Maximum Temperature Range C | 15 °C |
| Inlet Connection Type | Solder, ODF |
| Refrigerants | R410A |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 711 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 49.0 bar |
| Outlet Connection | 3/8" |
| Inlet | 3/8" |
| Type | TR 6 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster