SKU
060G3802
Brand:
060G3802 Danfoss Pressure transmitter, AKS 33, 0 to 100 psia 4-20 mA 1/4 NPT conn. w/ DIN plug
060G3802 Danfoss Pressure transmitter, AKS 33, 0 to 100 psia 4-20 mA 1/4 NPT conn. w/ DIN plug
Web Price
$392.03
Details
AKS pressure transmitters are used for commercial air-conditioning and for commercial and industrial refrigeration applications. They are made in stainless steel to be compatible with fluorinated and natural refrigerants and laser welding with no soft seals ensure hermetic tightness for decades. AKS pressure transmitters utilized temperature calibrations methods and sensing technologies optimized for the refrigration and air conditioning segments.
More Information
| Weight | 1.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Max Medium Temperature Range C | 85 °C |
| Min Medium Temperature Range C | -40 °C |
| Max Medium Temperature Range F | 185 °F |
| Min Medium Temperature Range F | -40 °F |
| Minimum Ambient Temperature (C) | -40 °C |
| Minimum Ambient Temperature (F) | -40 °F |
| Maximum Ambient Temperature (C) | 85 °C |
| Maximum Ambient Temperature (F) | 185 °F |
| Pressure Range | 0 to 100 psia |
| Type | AKS 33 |
| Width | 3 |
| Height | 3 |
| Length | 6 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster