W40 JP Pump NEMA Premium Efficiency 50 HP 2P 324/6JP 3Ph 200/400 V 60 Hz IC01 - ODP - Footless
Web Price
$5,167.88
Details
W40 JP Pump NEMA Premium Efficiency 50 HP 2P 324/6JP 3Ph 200/400 V 60 Hz IC01 - ODP - Footless
More Information
| Weight | 511.310000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Number of Poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1200 rpm |
| Output Rating | 15 HP |
| Mounting | Pad mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster