032F1204 Danfoss EVR 3 Valve ODF-ODF 3/8in Multi 24
List Price
$96.32
List Price
$96.32
Web Price
$78.58
Details
EVR 3 Valve ODF-ODF 3/8in Multi 24
More Information
| Weight | 0.500000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| EAN | 5702422004189 |
| Body Material | Brass |
| Body | Brass |
| Cv Value [gal/min] | 0.310 gal/min |
| Kv value [m³/h] | 0.270 m³/h |
| Max Medium Temperature Range C | 105 °C |
| Min Medium Temperature Range C | -40 °C |
| Max Medium Temperature Range F | 221 °F |
| Min Medium Temperature Range F | -40 °F |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Solder, ODF |
| Inlet Connection Type | Solder, ODF |
| Refrigerants | R1234yf; R1234ze(E); R125; R134a; R152a; R22; R290; R32; R404A; R407A; R407C; R407F; R407H; R410A; R413A; R417A; R422A; R422B; R422D; R438A; R442A; R444B; R447A; R447B; R448A; R449A; R449B; |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 655 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 45.2 bar |
| Valve Material | Brass |
| Width | 4 |
| Height | 3 |
| Length | 6 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster