W40 NEMA Premium Efficiency 30 HP 2P 284TS 3Ph 575 V 60 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
Web Price
$2,617.09
Details
The W40 motor is a general purpose line designed for environments where dirt and moisture are minimal. The W40 cast iron frame is designed to provide maximum ventilation and heat dissipation, offering low vibration levels, high mechanical stiffness and durability.
More Information
| Weight | 350.010000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 30 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-2) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Right position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster