W40 High Efficiency 30 HP 2P 284TS 3Ph 575 V 60 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
Web Price
$2,139.34
Details
W40 High Efficiency 30 HP 2P 284TS 3Ph 575 V 60 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
More Information
| Weight | 328.360000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frame | 56J |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of Poles | 02P |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600/3000 rpm |
| Output Rating | 1.5 HP |
| Mounting | Footless (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | TEFC |
| Efficiency | Premium Efficiency |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster