30HP, 1200RPM, 3PH, 460V, 324/6T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, IEEE 841 Motor.
Web Price
$5,639.32
Details
30HP, 1200RPM, 3PH, 460V, 324/6T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, IEEE 841 Motor.
More Information
| Weight | 632.250000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of Poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1200rpm |
| Output Rating | 30 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster