W22 Cooling Tower NEMA Premium Efficiency 30 HP 6P 324/6T 3Ph 575 V 60 Hz IC410 - TEAO - Foot-mounted
Web Price
$6,572.71
Details
W01 is a Rolled Steel motor that is perfect for applications where performance, robustness and light-weight are required in an all-one solution.
More Information
| Weight | 610.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of Poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1200rpm |
| Output Rating | 30 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC410-TEAO |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster