SKU
027H7171
Brand:
027H7171 Danfoss Motorized Regulating Valve, ICM 150, with 6 BW conn. without ICAD 1200A motor
Motorized Regulating Valve, ICM 150 with 6" BW conn., without ICAD 1200A motor
List Price
$14,398.83
List Price
$14,398.83
Web Price
$11,820.55
Details
Motorized Regulating Valve, ICM 150 with 6" BW conn., without ICAD 1200A motor
More Information
| Weight | 279.550000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 248 °F |
| Maximum Temperature Range C | 120 °C |
| Flow Coefficient (CV) | 430 |
| Inlet Connection Type | Butt Weld |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 943 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Connection Style | Butt Weld |
| Outlet Connection | 6" |
| Inlet | 6" |
| GTIN/UPC | 5702428229609 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster