Pilot operates servo valve ICS 40
List Price
$1,086.43
List Price
$1,086.43
Web Price
$816.33
Details
Pilot operates servo valve ICS 40
More Information
| Weight | 3.270000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | New |
| EAN | 5702430000000 |
| Body Material | Steel |
| Type | ICS 40 |
| Connection Material | Steel |
| Connection Standard | ASME B 36.10M SCHEDULE 80 |
| Inlet Connection (in) | 1 1/2 in |
| Refrigerants | R113, R114, R1233zd(E), R1234yf, R1234ze(E), R125, R1270, R1336mzz(Z), R134a, R152a, R170, R22, R227ea, R23, R236fa, R290, R32, R401A, R402A, R402B, R404A, R407A, R407B, R407C, R407F, R407H |
| Inlet Connection Type | Butt weld |
| Outlet Connection Type | Butt weld |
| Top Cover | 1 function module |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range C | 120 °C |
| Maximum Temperature Range F | 248 °F |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster