SV 1 Float Valve
Web Price
$1,715.78
Details
The SV 1 and 3 can be used separately as a modulating liquid level regulator in refrigerating, freezing and air conditioning systems for ammonia or fluorinated refrigerants. However, in most cases, the SV is used as a float pilot valve for the main expansion valve type PMFH.
More Information
| Weight | 15.480000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Max. Test Pressure | p' = 36 bar |
| Minimum Temperature Range C | -50 °C |
| Minimum Temperature Range F | -58 °F |
| Maximum Temperature Range F | 149 °F |
| Maximum Temperature Range C | 65 °C |
| Refrigerants | Applicable to HCFC, HFC and R717 (Ammonia) |
| GTIN/UPC | 5702422043621 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster