CVC Pilot valve 4 to 28 bar
List Price
$577.58
List Price
$577.58
Web Price
$513.67
Details
Pilot valves are intended for mechanical control of a main valve and are ready for direct installation in the top cover of the main valve. Small capacities can be controlled by the pilot valve directly without a main valve when installed in the matching CVH housing.
More Information
| Weight | 3.920000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Minimum Temperature Range C | -60 °C |
| Minimum Temperature Range F | -76 °F |
| Maximum Temperature Range F | 248 °F |
| Maximum Temperature Range C | 120 °C |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 754 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 52 bar |
| GTIN/UPC | 5702428557689 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster