SKU
027B0080
Brand:
027B0080 Danfoss Inlet pressure regulation pilot, CVP (XP), Range: 363 to 754 psig
Inlet pressure regulation pilot, CVP (XP), Range: 363 to 754 psig
Add to Quote to request pricing
Details
The range of pilot valves consists of, Constant-pressure pilot valve, type CVP (LP) and CVP (HP), Differential-pressure pilot valve, type CVPP (LP) and CVPP (HP), High pressure pilot valve, type CVP (XP) ideal for CO2 hot gas defrosting, Pressure-operated pilot valve with reference pressure connection, type CVC, Electronically operated constant-pressure pilot valve, type CVQ (pressure-dependent), Solenoid pilot valve, type EVM (NC), Solenoid pilot valve, type EVM (NO), Housing, type CVH for pilot valves, for mounting in external pilot lines
More Information
| Weight | 4.960000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Minimum Temperature Range C | -50 °C |
| Minimum Temperature Range F | -58 °F |
| Maximum Temperature Range F | 248 °F |
| Maximum Temperature Range C | 120 °C |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 406 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 28 bar |
| GTIN/UPC | 5702428199674 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster