25HP, 3600 RPM, 3PH, 230V/460V, 284HP Frame, P-BASE Flange, Footless, TEFC, P-Base Pump Motor
Web Price
$3,816.72
Details
Line of vertical motors with flange type P. For application on irrigation pumps, water treatment, petrochemical industry, among others, in environments with dust and humidity demanding high torque.
More Information
| Weight | 411.600000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 25 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster