Motor 25HP 4P 284T WFX1
Web Price
$4,089.26
Details
WEG Explosion-proof motor was especially designed to operate in environments with the presence of explosive atmospheres. It has robust construction, a flame retention system with gaps between the parts carefully designed, accurate machining on the terminal box and screws with high mechanical strength. It meets the requirements of explosive atmospheres like Division I/Zone 1. Motors are certified for VFD service.
More Information
| Weight | 474.380000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 25 HP |
| Terminal Box | Without |
| Enclosure | F-1 |
| Efficiency | Left position |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster