Filter drier DCL 164S M/12
List Price
$40.10
List Price
$40.10
Web Price
$30.09
Details
Filter drier DCL 164S M/12
More Information
| Weight | 1.631000 |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Condition | new |
| Type | DCL 164S |
| Body Material | Steel |
| Connection Material | Copper |
| Inlet Connection Type | Solder, ODF |
| Refrigerants | R1233zd(E); R1234yf; R1234ze(E); R125; R134a; R22/R407C; R23; R290; R32; R404A; R407A; R407F; R407H; R410A; R422B; R422D; R438A; R444B; R448A; R449A; R449B; R450A; R452A; R452B; R454A; R454B; R454C; R455A; R463A; R507A; R513A; R515B; R516A; R600 |
| Minimum Temperature Range C | -40 °C |
| Minimum Temperature Range F | -40 °F |
| Maximum Temperature Range C | 70 °C |
| Maximum Temperature Range F | 160 °F |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 46.0 bar |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 667 psig |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster