SKU
023U7074
Brand:
023U7074 Danfoss Filter Drier type DCR 19217, 2 butt-weld connections, 4 core filter drier housing w/o cores
023U7074 Danfoss Filter Drier type DCR 19217, 2 butt-weld connections, 4 core filter drier housing w/o cores
Add to Quote to request pricing
Details
DCR ELIMINATOR filter driers protect refrigeration, freezing and air conditioning systems from moisture, acids and solid particles. DCR filter drier is a parts program consisting of a DCR housing, a top cover and exchangeable core inserts type 48-DM, 48-DC, 48-DA and 48-F. DCR filter driers are for use in liquid and suction lines in refrigeration plants with fluorinated refrigerants.Available with steel and copper connections. Core types: 48-DC for HCFC and CFC systems. 48-DM for HFC systems. 48-DA for acid adsorption after burnout. 48-F strainer for retaining dirt.
More Information
| Weight | 23.900000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Port Size | 2" |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -40 °C |
| Minimum Temperature Range F | -40 °F |
| Maximum Temperature Range F | 160 °F |
| Maximum Temperature Range C | 70 °C |
| Refrigerants | HCFC, HFC |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 667 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 46 bar |
| Type | DCR 19217 |
| Width | 0 |
| Height | 0 |
| Length | 0 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster