DCR Filter 09613 Assy.
Add to Quote to request pricing
Details
Danfoss ELIMINATOR filter driers with replaceable solid core, type DCR, are for use in liquid and / or suction lines in refrigeration, freezing and air-conditioning systems. Besides being able to meet the demanding requirements of high working pressure levels when operating with R410A thanks to replaceable solid cores the DCR programme offers flexibility with respect to different applications. Available with steel and copper connections.
More Information
| Weight | 14.180000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Body Material | Steel |
| Minimum Temperature Range C | -40 °C |
| Minimum Temperature Range F | -40 °F |
| Maximum Temperature Range F | 160 °F |
| Maximum Temperature Range C | 70 °C |
| Refrigerants | HCFC and HFC |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 667 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 46 bar |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster