20HP, 3600RPM, 3PH, 208V;230V;460V, 254T Frame, Standard Flange, Foot Mount, OPEN, Compressor Duty Motor.
Add to Quote to request pricing
Details
20HP, 3600RPM, 3PH, 208V;230V;460V, 254T Frame, Standard Flange, Foot Mount, OPEN, Compressor Duty Motor.
More Information
| Weight | 222.210000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 2 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 1.5 HP |
| Mounting | Footless (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Without Terminal Box |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster