SKU
02018ET3ERSR256TC
Brand:
02018ET3ERSR256TC *OBSOLETE* WEG Motors *REPLACED* BY 02018ET3ER256TC-S
Rolled Steel NEMA Premium Efficiency 20 HP 4P 254/6TC 3Ph 230/460//190-220/380-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - Footless
Add to Quote to request pricing
Details
The W01 “JP” (gasket) motors were especially developed for application on pumps with direct coupling. They maximum performance and robustness in environments where dirt and humidity are minimal.
More Information
| Weight | 288.230000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 1 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster