W40 JP Pump NEMA Premium Efficiency 20 HP 6P 284/6JP 3Ph 230/460//380 V 60//50 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
Web Price
$4,073.48
Details
W40 JP Pump NEMA Premium Efficiency 20 HP 6P 284/6JP 3Ph 230/460//380 V 60//50 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
More Information
| Weight | 439.090000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | IEC 60034-1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-415/660//460 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3000 rpm |
| Output Rating | 15 kW |
| Mounting | Foot-mounted (B3T) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster