Danfoss RT 6AS Pressure Control
Add to Quote to request pricing
Details
RT 6AS Pressure Control
More Information
| Weight | 2.173800 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| EAN | 5.70243E+12 |
| Compensated temp. range [°C] [Max] | 40 °C |
| Compensated temp. range [°C] [Min] | -30 °C |
| Compensated temp. range [°F] [Max] | 104 °F |
| Compensated temp. range [°F] [Min] | -22 °F |
| Electrical Connection Size | 2xPg 13.5 |
| Pressure Male/Female | Male |
| Pressure Connection Size | 8-Mar |
| Pressure Connection Standard | ISO 228-1 |
| Pressure Connection Type | G |
| Regulation range [bar] Pe [Max] | 28 bar |
| Regulation range [bar] Pe [Min] | 10 bar |
| Regulation range [psig] Pe [Max] | 406.1 psig |
| Regulation range [psig] Pe [Min] | 145 psig |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster