15/3.75HP, 1800/900RPM, 3PH, 200V, 254T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Cooling Tower Duty Motor.
Web Price
$2,706.54
Details
15/3.75HP, 1800/900RPM, 3PH, 200V, 254T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Cooling Tower Duty Motor.
More Information
| Weight | 4.410000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 200 V |
| Number of Poles | 8/4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 900/1800 rpm |
| Output Rating | 3.75/15 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-2) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster