15HP, 3600RPM, 3PH, 208V;230V;460V, 213/5JM Frame, Standard Flange, Foot Mount, OPEN, Close Coupled Pump Motor w/Shaft Grounding Ring.
Web Price
$2,006.75
Details
15HP, 3600RPM, 3PH, 208V; 230V; 460V, 213/5JM Frame, Standard Flange, Foot Mount, OPEN, Close Coupled Pump Motor w/Shaft Grounding Ring.
More Information
| Weight | 143.730000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 2 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 15 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster