15HP, 3600RPM, 3PH, 208V;230V;460V, 254JM Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Close Coupled Pump Motor.
Web Price
$2,329.82
Details
15HP, 3600RPM, 3PH, 208V; 230V; 460V, 254JM Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Close Coupled Pump Motor.
More Information
| Weight | 302.810000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 15 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster